Poniedziałek - Piątek, 10.00 - 18.00

Test na obecność wirusa HPV

Test na obecność wirusa HPV u mężczyzn i kobiet, umożliwia wykrycie zakażenia i ew. zastosowanie profilaktycznych szczepień partnerów

HPV (z ang. Human Papilloma virus) to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Udało się zidentyfikować już ponad 200 podtypów wirusa, z czego tylko kilka odpowiedzialnych jest za powstawanie onkologicznych przekształceń w naszych komórkach. Za najgroźniejsze dla człowieka uważa się typy 16 i 18, ale jest też kilka innych, podobnie przez nas nie lubianych. Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, lecz nie tylko. W przypadku, gdy zmiany wywołane przez HPV zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych istnieje możliwość przeniesienia zakażenia przez bieliznę, ręcznik lub palpacyjnie. Aby doszło do zakażenia zazwyczaj musi dojść do uszkodzenia nabłonka, a wirusowi powinien towarzyszyć jakiś "pomocnik" zwany kofaktorem.

Wirus HPV nie wnika do krwiobiegu, lecz zagnieżdża się w naszych nabłonkach infekując narządy moczowo-płciowe. Niektóre typy wirusa HPV mogą infekować szyjkę macicy i powodować zmiany w obrębie budujących ją komórek. W większości przypadków, zakażenie wirusem HPV mija samoistnie, jednak czasem wirus utrzymuje się i kontynuuje zmienianie komórek szyjki macicy.